Dış Mimar Maaşları 2024

Dış mimar maaşları, dış mimar ne kadar kazanır, mimar ne kadar maaş alır, mimarların maaşı ne kadar şeklinde ziyaretçilerimize bizlere çokça soru sormaktadır. Bu içeriğimizde ziyaretçilerimizin dış mimar maaşları, dış mimar ne kadar kazanır merakını gidermiş olacağız.

Mimar olmak isteyenler özellikle dış mimar olmak isteyen kişiler yapacakları meslekte ne kadar maaş alacaklarını çok fazla merak etmekteler. Bu merakları gereksiz değil aksine doğru bir meraktır. Günümüzün en popüler mesleklerinden bir tanesi olan mimarlık Türkiye dahil Dünya çapında büyük bir saygınlığa sahiptir. Fakat ülkemizdeki mimar eksikliği, mimarlığın çok zor bir meslek olması gereği iş konusunda büyük sorunlar yaşanmaktadır. Bir mimar ilk önce belirlenmiş eğitimlerden geçmeli ve bu sayede mimar olmaya hak kazanmalıdır.

Nasıl Mimar Olunur

Mimar olmak istiyorsanız herhangi bir üniversitenin 4 yıllık mimarlık bölümünü bitirmeniz gerekir. Mimarlığın lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir ve bu 4 yıllık süreçte son sene stajyer olarak farklı iş mekanlarında görev yaparsınız.

Mimarlık Stajı Ne Kadar Sürüyor

Üniversitenin son senesine geldiğinizde başvuracağınız mimarlık stajyerliği ortalama olarak 1 yıl veya 2 yıl sürmektedir. Stajyer mimar olduğunuz sürece çalıştığınız kurumda maaş ödemesi alabilirsiniz. Fakat bu maaş ödemesi aylık bazda 1500 TL – 3000 TL arasında oluyor.

Bilgi: Eğer mesleğe adım attığınızda maaşınızın çok daha yüksek ücretlerde olmasını istiyorsanız mutlaka bilindik, sektör içerisinde büyük projelere imza atmış ofislerle çalışmanız gerekir.

Dış Mimar Maaşları Ne Kadar

Mimarlıkta maaş genel olarak tecrübe, bilgi birikimi, deneyim ve alınan eğitime göre şekillenir. Mesleğe henüz yeni adım atan bir mimarla, mesleğe yıllarını veren mimarın almış olduğu maaş farklıdır. Eğer mesleğinizde yıllanırsanız ve çok iyi bir şekilde mesleğini icra ederseniz aylık 5 haneli rakamlar kazanabilirsiniz. Fakat mesleğe yeni başlayan biriyseniz maalesef ilk etapta maaşınız düşük olacaktır.

  • Henüz yeni mimar olan birisi herhangi bir ofiste çalışmaya başlarsa aylık ortalama olarak 3500 TL – 5000 TL arasında maaş alacaktır. Eğer maaşınızın yükselmesini istiyorsanız çokça deneyime ve bilgiye ihtiyacınız olacak. Önemli projelerde yer edinmeniz ve bu projelerde farklılıklar ortaya çıkartmanız gerekebilir. Sadece birkaç proje sayesinde maaşınız birden 8000 TL – 10000 TL bandına ulaşabilir.
  • Eğer mimarlıkta proje müdürü olursanız maaşınız en az 11.000 TL olacaktır.
  • Eğer mimarlık mesleğini bir başka çatı altında icra etmek istemezseniz kendi başınıza bir ofiste başarınızı konuşturmak isterseniz işte o zaman kazandığınız paranın ucu bucağı olmayacaktır. Genel olarak bakıldığında ofis sahipleri minimum 10.000 TL kazanmaktadır.

En Yüksek Mimar Maaşı Ne Kadar

Bir mimarın maaşının belirlenmesinde en önemli faktör tecrübe ve bilgi birikimidir. Aynı zamanda daha önce hangi projelerde yer aldığı da maaşın belirlenmesinde diğer bir etkendir. Bugün profesyonel derece de mimarlık yapan bir kişi en az 25.000 TL maaş almaktadır. İyi derece de mimarlık yapan bir kişiyse en az 12.000 TL maaş almaktadır.

Özel Sektör Mimar Maaşları

Özel sektörde çalışmak her zaman zor olmuştur. Bu yüzden özel sektörde herhangi bir ofiste mimar olursanız maaşınız ilk etapta sizi tatmin etmeyebilir. Çünkü çalıştığınız ofise yeteri kadar bilgi katmıyor olacaksınız veya yeteri kadar performans sergilemiyor olacaksınız. Bir ofise girerek çalışmaya başlarsanız maaşınız en az 3500 TL veya 5000 TL olacaktır.

Bilgi: Mimarlıkta en önemli olay dil bilmektir. Kendinizi bu meslekte ne kadar çok geliştirirseniz o kadar çok yüksek maaşa ulaşır aynı zamanda adınızı çıkartabilirsiniz. Dil öğrenerek mesleğinizi geliştirmeli ve sürekli ileriye taşımalısınız.

1/5 – 1 Kişi Değerlendirdi!

Yorum yapın