Gebelik Testi Yanlış Pozitif Sonuç Verir Mi?

Adeti geciken ya da o ay hiçbir şekilde adet olmayan kadınlar için gebelik testi yanlış pozitif sonuç verir mi? Gebeliği anlamanın en güvenli ve en net yolu test yapmaktır. Planlı bir gebelikse ve de riskli bir durum söz konusu değilse yapılan testin pozitif olması normaldir. Ayrıca böyle bir durumda pozitif çıkan sonuç da yüksek ihtimalle doğrudur. Yanlış pozitif sonuçlarıyla karşılaşılmaması için de kişiler en uygun zaman olan sabahları ilk idrarla test yapmalıdır.

Pozitif çıkan test sonucunda gebelik %99 doğrulanırken negatif çıkması halinde de gebelik henüz görünmüyor olabilmektedir. Bu durum ortaya çıktığında 1 hafta sonra tekrar denemekte fayda vardır. Bazı durumlarda ise test yanlış pozitif çıkarak insanları hayal kırıklığına uğratabilmektedir. Bu da gebe olmadığınız halde pozitif test sonucu demektir. Eğer 2 ay öncesine kadar düşük yapılmışsa hala önceki gebeliğin etkisiyle test pozitif çıkmış olabilmektedir.

Gebelik Testi Yanlış Pozitif Sonuç Verir Mi?

Hamilelik Testi Neden Yanlış Çıkar?

Hamilelik testleri genel olarak hemen hemen ortalama doğru yanıt verir bakıldığında da güvenilirdir. Tabi ki bunun da bazı püf noktaları olduğu için hataya yol açabilmektedir. Peki hamilelik testi neden yanlış çıkar? Bunun en yaygın nedenlerinden biri testin yanlış zamanda yapılmasıdır. Testin çok erken zamanda yapılması ve test yapılırken hata yapılması testin sonucunun yanlış çıkmasına yol açabilmektedir.

Testten önce çok fazla sıvı alımı yanlış gebelik sonucu almaya neden olmaktadır. Çünkü sıvı içildiği için idrar seyrelmekte ve testte gerçek durum ortaya çıkmamaktadır. Dönemin yanlış hesaplanması, sıklıkla adet düzensizliğinin yaşanması gibi durumlarda beklediğiniz sonucu vermeyecektir.

Hamilelik Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik testi yapacak olan kişiler büyük bir sabırsızlık ve heyecan ile birlikte en sıra süre içinde hamilelik sonucunun ne zaman ortaya çıkacağını bilmek ister. Bu durumda hamilelik sonucu ne zaman belli olur? Sorusunun yanıtı olarak 5 dakika gibi kısa sürede pozitif ya da negatif olarak sonuç alınmaktadır.

Testin en kesin ve doğru şekilde netleşmesi, değerlendirilmesi gebelik testi yanlış pozitif sonuç verir mi? sorusunun yanıtını şekillendirmektedir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Değerlendirin!

Yorum yapın