Green Card Başvurusu Evde Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde Green Card başvurusu evde fotoğraf çekimi konusunda sorular almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte Green Card başvurusu evde fotoğraf nasıl çekilir? Bu konu hakkındaki en doğru cevabı verdik. Aynı zamanda farklı başlıklar altında Green Card fotoğraf çekimi, Green Card fotoğrafı nasıl olmalı, Green Card evde nasıl fotoğraf çekilir? Başlıklarında da farklı bilgiler verdik.

Kısa bir süre önce başlayan Green Card çekilişiyle birlikte başvuru sayfasında büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Fakat başvuru esnasında istenilen belgeler, fotoğraflar derken insanların kafasında epey bir soru işareti yer alıyor diyebiliriz. Green Card çekilişinde istenilen belgelerden bir tanesi de kendinize ait yüksek çözünürlükteki vesikalık türden fotoğrafınızdır. Peki, bu fotoğrafı nasıl çekmelisiniz? Green Card başvurusu için evde fotoğraf çekimi olur mu? İşte sizlere doğru cevabı!

green card fotoğrafı nasıl olmalı

Green Card Başvurusu Telefonla Fotoğraf Çekimi

Green Card başvurusu yaparken karşınıza çıkan fotoğraf sekmesinde takılı kalıyorsanız aşağıda paylaştığımız bilgiler ile sizde evde Green Card için fotoğrafınızı çekebilir ve başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. ABD Dış İşleri Bakanlığı tarafından Green Card çekilişi için belirlenmiş olan dijital fotoğraf şartları vardır. Bu fotoğraf şartlarını karşıladığınız zaman sorunsuz bir şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz. Peki, bu şartlar nelerdir?

1) Fotoğraf Makinesi

Evinizde varsa fotograf makinesi yoksa telefon ya da tablet’inizin kamerasini kullanabilirsiniz. Telefon ya da tablet kullaniyorsaniz daha kaliteli cekim yapmak icin arka kamerayi kullanabilirsiniz. Herhangi bir ayar yapmaniza gerek yok, bu aletlerden birini otomatik ayarda kullanabilirsiniz. Eger ayar yapmak istiyorsaniz fotograf makinesinin ISO ayarini arttirip, flash’i kapatabilirsiniz.

2) Yüz

Cevredeki isigin yuzde parlaklik olusturmamasi icin, fotograf cekilmeden once yuzunuzu iyice yikayip kurulayin. Makyaj ya da takilardan mumkun oldugunca kacinin. Fotograflarda sakal veya biyik olmasi bir sorun yaratmaz, fakat ustunuzde gozluk, kulaklik, sapka ya da baska bir aksesuar olmamali.

Eger cekilis sonrasi surece ABD’de devam edecekseniz yuzunuzun acik bir sekilde gorunmesi yeterli. Eger Turkiye’de surece devam edecekseniz, Turkiye’deki konsolosluklarin istedigi sekilde -yani iki kulak ve alin acik sekilde- fotograf cekilin.

3) Kıyafet

Gunluk kiyafetler giymelisiniz; uniforma, is onlugu ya da kostum giymekten kacinin.

Fotograflarda daha iyi bir poz elde edebilmek icin mumkunse cilt renginizi one cikaran pastel (acik ve yumusak tonlu) renklerde ve tek renk (duz renk) tshirt ya da kiyafet giyinin. Arka fon ile ayni renk olan beyazdan ve sari/turuncu gibi cok cirtlak ve parlak renklerden kacinin.

4) Arka plan

Fotografin arka fonu mumkunse beyaz olmali, eger beyaz bir yuzey yoksa kirli beyaz ya da acik krem rengi de olabilir. Evinizin varsa beyaz duvarini veya kapisini kullanabilirsiniz, yoksa bir yuzeye beyaz carsaf sabitleyerek kendi arkafonunuzu yaratabilirsiniz. Eger beyaz bir karton ya da beyaz ortu ile sarabileceginiz genis bir yuzey bulabilirseniz, bunu da arka fon olarak kullanabilirsiniz.

5) Işık

Fotografta yuzde ya da arkaplanda bir golge olusmamali. O nedenle isigin -mumkunse- pek cok yonden geldigi ve bol oldugu gunduz vakti cekim yapmaya calisin. Eger iki isik kaynaginiz varsa, birini saginiza digerini de solunuza yerlestirin. Eger mumkunse isik yukardan gelmesin, eger yukardan gelmek zorundaysa yuzde olusan golgeyi yok etmek icin kollarinizda isigi yansitmak icin beyaz bir yuzey kullanabilirsiniz.

Green Card Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

  • Fotoğraf boyutları 600×600 piksel boyutlarında olmalıdır.
  • Katılımcının kendisi, eşi veya tüm çocukları doğrudan fotoğraf makinasına bakar şekilde olmalı, kişinin başı öne ya da yana eğik olmamalı, ve portre fotoğrafın %50’sini kaplamalıdır.
  • Fotoğrafı çekilen kişinin arkasındaki fon (perde) açık renk olmalıdır (beyaz renk).
  • Fotoğrafı çekilmiş kişinin yüzü net bir şekilde görünmelidir.
  • Fotoğrafta herhangi bir şapka ya da benzeri aksesuar, gözlük kullanılmamalıdır.
  • Fotoğrafı çekilen kişinin yüzünün, kulaklarının ve alnının açıkça gözükmesi şartı ile başörtüsü takılabilir.
  • Yüklediğiniz fotoğrafın renk derinliği 24-bit, formatı JPEG (Joint Photographic Experts Group) olmalıdır, tarayıcı ile taranan fotoğrafların resolution değeri en az 300 dpi(dots per inch) olmalıdır.

Green Card Başvurusu Nereden Yapılır?

Green Card başvurusunu sadece Electronic Diversity Visa Program adlı ABD’e bağlı resmi internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Harici veya farklı bir linke ulaşmanız size doğru başvuruyu yaptırmayacaktır.

Green Card Fotoğrafı Sakallı Olur Mu? (Doğru Cevap) adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Yorum yapın