Hakim Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde hakim olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize hakim olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Sorusunun doğru cevabını verdik. Aynı zamanda nasıl hakim olunur?, hakim olmak için kaç net yapılmalıdır?, hakim şartları nelerdir? Ve benzeri olan alt başlıklarda farklı bilgiler verdik.

Günümüzün en popüler mesleklerinden bir tanesi olan hakimlik mesleği epey bir rağbet görüyor. Adalet sistemine katkıda bulunmak isteyen her genç bireyin aklından en az 1 kere hakim olma düşüncesi geçmiştir. Avukatlık, savcılık ve hakimlik derken kafa karıştıran sorularla karşılaşan gençlere yardımcı olabilmek amacıyla doğru bilgilerini aşağıda paylaştık. Peki, hakim olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir?

Hakim Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Hakim Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Hakim olabilmek için veya hakime olabilmek için herhangi bir üniversitenin hukuk bölümünden kesinlikle mezun olmanız gerekir. Hukuk bölümü mezun olma şartı aranan hakimlik mesleği için aşağıdaki derslerin yeteri kadar iyi olması ve bu derslerde kişinin başarılı olması istenir.

 • Coğrafya
 • Tarih
 • Matematik
 • Edebiyat
 • Geometri
 • Türkçe

Hakim Olmak İçin Kaç Puan Gerekir?

Üniversitenin hukuk bölümünden mezun olduktan sonra hakimlik sınavına girmeniz gerekmektedir. Hakimlik sınavından en az 70 puan alan bir kişi hakim / hakime olabilir. Adli – İdari Yargı Hakimlik ve Savcılık sınavından en az 70 puan ve üzerinde puan almanız sonrasında hakim / hakime olabiliyorsunuz. Yani üniversiteden mezun olduktan sonra direkt olarak hakim olamıyor aksine hukuk bölümü sizi avukat yapmış oluyor. Avukatlık mesleğini yapmak istemiyorsanız hakimlik mesleği için ayrıyeten hakimlik sınavına girmeniz gerekiyor.

Hakim Olmak İçin Kaç Yıl Okunur?

Bir hakim / hakime adlı yargı veya idari yargı alanlarında mesleğini icra etmektedir. Adli yargı alanında mesleğini icra eden bir hakim olmak istiyorsanız üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren hukuk fakültesini bitirmek zorundasınız. Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra hakimlik sınavına girerek en az 70 puan almış olmanız gerekir. Yani kısaca hakim olmak için 4 yıl hukuk fakültesi eğitimi görürsünüz.

25 Yaşında Hakim Olunur Mu?

Hakim olabilmeniz için en fazla 35 yaşında olma şartı aranır. 25 yaşında bir kişinin hakim / hakime olabilmesinde herhangi bir problem bulunmamaktadır. Üniversitelerin 4 yıllık hukuk fakültesini bitirdikten sonra hakimlik sınavına girerek en az 70 puan ve üzeri puan alan her bir birey hakim olabilir. Fakat burada aranılan şart kişinin en fazla 35 yaşında olmasıdır.

Kimler Hakim ve Savcı Olamaz?

Hakim olabilmeniz için hakimlik sınavı haricinde sizden istenin farklı şartlarda yer almaktadır. Eğer aşağıda yer alan şartları üzerinizde taşıyorsanız hakim olamazsınız.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz
 • 35 yaşını doldurmuşsanız
 • Kamu haklarından yasaklıysanız
 • Askerlikle ilginiz bulunuyorsa
 • Akıl hastalığı, vücut engeli ve türevi sağlıksal problemler bulunuyorsa
 • Hakimlik veya savcılık mesleğine yakışmayacak tutumlar, davranışlarda bulunduysanız
 • Taksirli suç haricinde 3 aydan fazla hapis cezası almışsanız
 • Devlete karşı hırsızlık, dolandırıcılık, ihtilas, irtikap, rüşvet, sahtecilik ve benzeri olaylara karışmışsanız hakim / savcı olamazsınız.

Hemşire Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? içeriğimize bakmayı unutmayınız.

Yorum yapın